10:21 μ.μ.
0

Μετά από 15 χρόνια περίπου ο ιστορικός Ερμής Ερμιόνης « ανεβαίνει» ξανά στα σαλόνια της Δ Εθνικής . Να σημειώσουμε ότι ο Ερμής Ερμιόνης φέτος συμπληρώνει ογδόντα πέντε χρόνια ζωής αφού ιδρύθηκε το 1926 και φρόντισε να το γιορτάσει με τον καλύτερο τρόπο.
Σημαντικότερες επιτυχίες για τον Ερμή είναι η συμμετοχή του το 1971-1972 στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής και η συμμετοχή ΤΟΥ στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών το 1993-1994 όταν στο γήπεδο Καραϊσκάκη  με αντίπαλο τους ερασιτέχνες του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 2-0.  Αξίζει να αναφέρουμε ότι στην ομάδα των ερασιτεχνών του.........................
Παναθηναϊκού έπαιζαν ο Γιώργος Καραγκούνης ο Γιάννης Γκούμας ( έχει σταματήσει) του Παναθηναϊκού και ο Κώστας Χαλκιάς τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
Και θα το γιορτάσει με τον καλύτερο τρόπο την Κυριακή το μεσημέρι στο γήπεδο της Ερμιόνης με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου στις 4 το απόγευμα. Εκεί όπου αναμένετε να γίνει και η στέψη του πρωταθλητή .
  Μία άνοδος πού ήρθε με ένα χρόνο καθυστέρηση αφού όλοι γνωρίζουν τι έγινε την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο 2009-2010 με την ισοβαθμία με τον Αστέρα Δρεπάνου. Όμως ο Ερμής φρόντισε την φετινή αγωνιστική περίοδο να δείξει ποιος είναι το αφεντικό αφού από την πρώτη αγωνιστική φρόντισε να καπαρώσει την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου της πρώτης κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Αργολίδας και  να κερνάει τους αντιπάλους του με τεσσάρες , πεντάρες, εννιάρες και ακόμα δεκάρες.   Με επίθεση φωτιά στην κανονική περίοδο πού θα την ζήλευαν και οι καλύτερες ομάδες  σε μεγαλύτερες κατηγορίες αφού πέτυχε συνολικά ογδόντα έξι γκολ και δέχτηκε και δέχτηκε μόνο δεκαπέντε.
Στον όμιλο ανόδου και μέχρι την προτελευταία αγωνιστική είχε σκοράρει είκοσι φορές και είχε δεχτεί πέντε τέρματα.
Αυτό πού χαρακτηρίζει την επίθεση τον φετινό Ερμή είναι ότι έχουν σκοράρει δεκατέσσερις  ποδοσφαιριστές.
Μεγάλος σκόρερ για την φετινή περίοδο ο 31 χρόνος επιθετικός Δημήτρης Κούσης ο οποίος έχει πετύχει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και το  Κύπελλο 36 τέρματα. Δεύτερος σκόρερ με 21 τέρματα ο 26 χρονος  Βούλγαρος επιθετικός Ivanov Ninolav , τρίτος ο Νιγηριανός Victor Orlu με 13 τέρματα . Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν ο Marius Cojocaru με 9 ο Χρίστος Κέλλης  με 8 ο Ebele Ukwandu και ο Σταύρος Λαμπρούσης με 6 ο Γιώργος Δημαράκης και ο Φάνης Παπασταύρου με 3 , ο Ανδρέας Λαδάς ο Αντώνης Σχίζας και ο Αργύρης Τζιέρης με 2 ο Αλέξανδρος Νίκας και ο Νίκος Στεργίου με 1 ενώ είχαν σκοράρει στην ομάδα τους για λογαριασμό του Ερμή ο Ταχτσίδης του Παμμηδεατικού και ο Μαμμωνάς της ΑΕΚ Αργους.
Τα αποτελέσμα του Ερμή την φετινή περίοδο ήταν:
Α ΓΥΡΟΣ
Τροιζινιακός – Ερμής Ερμιόνης 1-2   Σκόρερς : 12 Ebele (π)  και στο 85 Ivanov
Ερμής Ερμιόνης –Πορτοχελιακός 0-0
Ποσειδώνας Πόρου-Ερμής Ερμιόνης 1-3 Σκόρερς : 38 Κούσης 68 -73 Ivanov
Ερμής Ερμιόνης -Μυκηναικος  6-0  Σκόρερς : 30, 39 Κούσης 48 Ivanov 48 Λαμπρούσης 68 Cojocaru 78 Παπασταύρου
Πανασιναικός- Ερμής Ερμιόνης 0-4 Σκόρερς : 26 Orlu , 38 Cojocaru, 40 Στεργίου, 86 Λαδάς.
Εθνικός Τολού- Ερμής Ερμιόνης Σκόρερς : 28,56 Κούσης, 32 Ivanov, 78 Orlu.
Ερμής Ερμιόνης –ΑΕΚ Αργους 6-1 Σκόρερς : 8,11 Κούσης,25 Μαμμωνάς (αυτ) 40 Λαδάς, 52 Orlu , 75 Δημαράκης.
Αστέρας Μπόσια- Ερμής Ερμιόνης 0-2 Σκόρερς : 41 Κούσης , 62 Orlu
Ερμής Ερμιόνης –Αριστείωνας 10-1  Σκόρερς : 6,14,33, Κούσης, 6,24,54 Ivanov, 31,47 Παπασταύρου, 15 Orlu, 73 Κέλλης.
Παμμηδεατικός- Ερμής Ερμιόνης 1-1 Σκόρερς : Ταχτσίδης ( αυτ) 90.
Αργέας-Ερμής Ερμιόνης 0-4 Σκόρερς : 20, 28 Κούσης, 67 Ivanov,68 Cojocaru
Β ΓΥΡΟΣ
Ερμής Ερμιόνης Τροιζινιακός 1-0 Σκόρερς : 46 Orlu
Πορτοχελιακός-Ερμής Ερμιόνης 2-1 Σκόρερς : 7 Ivanov
Ερμής Ερμιόνης - Ποσειδώνας Πόρου 4-0 Σκόρερς : 21,39,88 Κούσης, 62 Κέλλης
Μυκηναικος -Ερμής Ερμιόνης 0-4 Σκόρερς : 36 Cojocaru, 66 Λαμπρούσης, 75 Orlu, 86 Κούσης.
Ερμής Ερμιόνης- Πανασιναικός 5-1 Σκόρερς : 7,15 Orlu, 41,61 Κέλλης, 85  Ebele
Ερμής Ερμιόνης- Εθνικός Τολού 1-3 Σκόρερς : 91 Κούσης.
ΑΕΚ Αργους- Ερμής Ερμιόνης 1-3 Σκόρερς : 12 Λαμπρούσης ,70 Cojocaru , 82 Σχίζας
Ερμής Ερμιόνης- Αστέρας Μπόσια 7-1 Σκόρερς : 13,84 Cojocaru , 20,40,41,51 Κούσης , 76 Κέλλης.
Αριστείωνας- Ερμής Ερμιόνης 0-3 Σκόρερς :34 Κούσης, 50 Ivanov, 56 Κέλλης.
Ερμής Ερμιόνης- Παμμηδεατικός 6-0 Σκόρερς : 4,25,34 Ivanov, 58 Κούσης, 77 Ebele, 83 Cojocaru.
Ερμής Ερμιόνης-Αργέας 9-1 Σκόρερς : 6,37,50,57 Κούσης 14,60,85 Ivanov, 47 Ebele 67 Τζιέρης
ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΟΔΟΥ
Ερμής Ερμιόνης-Κορωνις Κοιλάδας 2-1 Σκόρερς : 58,64 Orlu
Ποσειδώνας Διδύμων - Ερμής Ερμιόνης 2-3  Σκόρερς : 58 Δημαράκης , 82 Κούσης, 90 Orlu.
Ερμής Ερμιόνης-Μέθανα 2-0 Σκόρερς : 48 Σχίζας 82 Δημαράκης
ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου –Ερμής Ερμιόνης 0-3 Σκόρερς : 17,29 Ivanov 21 Κούσης .
Κορωνις Κοιλάδας- Ερμής Ερμιόνης 0-3 Σκόρερς : 5 Λαμπρούσης , 29 Κούσης, 60 Ivanov.
Ερμής Ερμιόνης- Ποσειδώνας Διδύμων 3-1 Σκόρερς : 33 Orlu., 44 Κούσης, 80 Ebele
Μέθανα- Ερμής Ερμιόνης 1-4 Σκόρερς : 9-70 Κούσης-15 Κέλλης, 50 Ebele