Τρίτη, 15 Μαΐου 2012

ΔΙΠΛΟ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ ΣΤΟ ΑΠΟΡΘΗΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΜΕ 2-1

Νίκη παραμονής για την Ένωση Ερμιονίδας στο απόρθητο κάστρο της πρωταθλήτριας Κορίνθου με σκορ 2-1.Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο 32χρονος επιθετικός της
Θανάσης Στάικος ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Η ομάδα της Ερμιονίδας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο πρώτο τέταρτο όπου και βρέθηκε να προηγήτε με 2-0. Μάλιστα η Ερμιονίδα θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα τέρματα αλλά ο τερματοφύλακας της Κορίνθου Δημαράκης βρέθηκε  σε πολύ καλή ημέρα. Η Ένωση προηγήθηκε στο 10 λεπτό όταν ο Μπούρας σέντραρε και ο Στάικος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.  Τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός της Ένωσης με νέο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης. Μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα είχε η Ένωση στο 5 λεπτό όταν ο Δερμιτζάκης από καλή θέση σούταρε άουτ, στο 12,25 και 31 όταν ισάριθμα σουτ του Δερμιτζάκη απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας Δημαράκης της Κορίνθου. Η γηπεδούχοι απείλησαν στο 34 και 42 όταν ο Μπιτσιάκος και ο Φίλης με σουτ έστειλαν την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καταχανάκη. Βλέποντας την ήττα να έρχεται ο προπονητής της Κορίνθου Καντάς πέρασε στο ημίχρονο τον Σαγανά ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 46 έκανε το 1-2 και έδωσε νέα πνοή στην ομάδα του. Στο 57 ο Μπαλτζής με κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ και τρία λεπτά αργότερα ο Δημαράκης αποσοβεί το τρίτο γκολ σε εκτέλεση φάουλ του Δερμιτζάκη. Στο 68 λεπτό πλήγμα για την Κόρινθο όταν ο Μπιτσιάκος βλέπει την 2η κίτρινη κάρτα και αποβάλετε σε φάουλ πού έκανε στο ύψος της περιοχής. Το φάουλ εκτέλεσε ο Δερμιτζάκης πάνω από τα δοκάρια του Δημαράκη.Στο 77 φάουλ του Φίλη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καταχανάκη .Στο 91 ο Παπαευθυμίου αντικρίζει και αυτός την κίτρινη κάρτα πού είναι η δεύτερη κ
αι αποβάλετε αφήνοντας την ομάδα του με εννέα ποδοσφαιριστές.
Από την Ένωση MVP ο Θανάσης Στάικος  .χωρίς βέβαια να υστερήσουν και οι υπόλοιποι.
Ο διαιτητής της συνάντησης Μάνταλαος ήταν άψογος.
ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Γιάννης Καντάς): Δημαράκης., Παπακωνσταντίνου  ( 46 Σαγανάς), Φίλης, , Δανιήλ, ( 46 Ζάρκος), Παπαευθυμίου, Σπυρόπουλος,Μπιτσιάκος, Λουμπαρδέας, Μπαλτζής, Σιώκος, ( 70 Βαγγελί),  Λαμπρογεώργος.
ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Δημήτρης Μαγγαφίνης): Καταχανάκης, Δημητρουλόπουλος, Μπούρας  Κοζοκάρου,  Αντωνόπουλος, Καρύδης, Τσολακούδης, Στάικος, Μενίκου, ( 90 Τζιέρης),Κούσης. ( 87 Μαναριώτης) , Δερμιτζάκης,